Ruislip Turtles & NASCH Region 1 Gala 2014

by Nigel Grey Gala Reports

Held at Hillingdon Sport & Leisure Complex

Uxbridge

Saturday 13th September 2014

 

The Turtles entered 2 teams into both gala events: ‘Turtles A Team’ and ‘Turtles B Team’.

The Turtles Invitation Shield was won by Hatfield Platypus

The Turtles ‘B’ Team won the NASCH Region 1 Gala.

The NASCH Gold Medal winners all qualify for the NASCH Championships to be held at Leamington Spa on the 1st November. Eight Turtles swimmers are eligible to compete in the National Championships.

The Turtles A Team finished third in the Invitation Gala and second in the NASCH Region 1 Gala.

14 swimmers represented the Turtles and in total our swimmers won 48 medals - congratulations to all our gala swimmers.

 

Turtles Invitation Gala   Team Results

Hatfield Platypus*  87  pts

Ruislip Turtles ‘B’  69  pts

Ruislip Turtles ‘A’  54 pts

Harrow Kingfishers A  53  pts

SEnfield Venturers*  40 pts

Harrow Kingfishers B  28 pts

 

* Not NASCH Region 1 Clubs

 

Turtles A Team Invitation Gala Results

Event no.

Event

Name of Competitors

Submitted time

(mins./secs.)

Time Taken

(mins./secs.)

1

Juniors Girls 1 length

 

 

 

2

Junior Boys 1 Length

Antony Laws

0.28

0.29   2nd.

3

Ladies 1 Length

Karen Hoffmann

0.32

0.31   1st.

4

Mens 1 Length

Don Lamb

0.38

0.36   2nd.

5

Junior Girls 2 Lengths

 

 

 

6

Junior Boys 2 Lengths

Antony Laws

1.06

1.07   2nd.

7

Ladies 2 Lengths

Jeannette Prentice

1.38

1.38    3rd.

8

Mens 2 Lengths

Don Lamb

1.26

1.24    3rd.

9

Juniors Girls 4 lengths

 

 

 

10

Junior Boys 4 Lengths

Jamie Woodbridge

2.15

2.08   1st.

11

Ladies 4 Lengths

Shaida Ghorbanian

3.16

3.00  2nd.

12

Mens 4 Lengths

Ian Andrew Horne

2.36

2.11   R6th.

13

 

Juniors 4x1 Relay

 

Antony Laws (2)

Jamie Woodbridge (2)

2.02

 

2.07    3rd.

 

14

Ladies 4x1 Relay

Karen Hoffmann

Jeannette Prentice (2)

Shaida Ghorbanian

2.44

Disqualified

15

Mens 4x1 Relay

JIan Andrew Horne(2)

Don Lamb (2)

2.29

2.46   5th.

16

Diving

Erich Hoffmann

 

6th

Turtles B Team Invitation Gala Results

Event no.

Event

Name of Competitors

Submitted time

(mins./secs.)

Time Taken

(mins./secs.)

1

Juniors Girls 1 length

 

 

 

2

Junior Boys 1 Length

Charlie Laws

0.42

0.36   R5th.

3

Ladies 1 Length

Geraldine Leong

0.56

0.56   2nd.

4

Mens 1 Length

Neil Dew

0.27

0.23   1st

5

Junior Girls 2 Lengths

 

 

 

6

Junior Boys 2 Lengths

Charlie Laws

1.31

1.17  R5th.

7

Ladies 2 Lengths

Gyllian Lucas

2.02

1.56   1st

8

Mens 2 Lengths

Gary Lee

1.08

1.05   1st.

9

Juniors Girls 4 lengths

 

 

 

10

Junior Boys 4 Lengths

Oliver Regan

2.50

2.31   R3rd.

11

Ladies 4 Lengths

Sophie Grey

2.14

2.11    3rd.

12

Mens 4 Lengths

Gary Lee

2.50

2.42    3rd. .

13

 

Juniors 4x1 Relay

 

OliverRegan (2)

Charlie Laws (2)

2.48

2.36   R4th.

14

Ladies 4x1 Relay

Sophie Grey(2)

Geraldine Leong

Gyllian Lucas

2.49

2.57   2nd.

15

Mens 4x1 Relay

Neil Dew

Gary Lee (3)

2.37

2.25   2nd.

16

Diving

Oliver Regan

 

4th

 

NASCH Region 1 Gala   Team Results

 

 Ruislip Turtles ‘B’                              76  pts

 Ruislip Turtles ‘A’                              64  pts

 Harrow Kingfishers ’A’                     59  pts

 Harrow Kingfishers ‘B’                     25  pts

NASCH Region 1 Gala Results

Event no.

Event

Name of Competitors, A team listed first, B second

Medal

For Times

(See Above)

1

Juniors Girls 1 length

 

 

 

2

Junior Boys 1 Length

Antony Laws

Charlie Laws

Gold

Bronze

 

3

Ladies 1 Length

Karen Hoffmann

Geraldine Leong

Gold

Silver

 

4

Mens 1 Length

Don Lamb

Neil Dew

 Silver

Gold

 

5

Junior Girls 2 Lengths

 

 

 

6

Junior Boys 2 Lengths

Antony Laws

Charlie Laws

Gold

Bronze

 

7

Ladies 2 Lengths

Jeannette Prentice

Gyllian Lucas

Bronze

Gold

 

8

Mens 2 Lengths

Don Lamb

Gary Lee

Bronze

Gold

 

9

Juniors Girls 4 lengths

 

 

 

10

Junior Boys 4 Lengths

Jamie Woodbridge

Oliver Regan

Gold

 Silver

 

11

Ladies 4 Lengths

Shaida Ghorbanian

Sophie Grey

Gold

 Silver

 

12

Mens 4 Lengths

Ian Andrew Horne

Gary Lee

4th

Silver

 

13

 

Juniors 4x1 Relay

 

 Jamie (2) & Antony (2)

Oliver (2) and Charlie (2)

Gold

 Silver

 

14

Ladies 4x1 Relay

Shaida, Jeannette (2) & Karen

Sophie (2), Gyllian & Geraldine

Disqualified

 

Silver

 

15

Mens 4x1 Relay

Don & Ian Andrew

Gary (3) & Neil

4th

 Silver

 

 

Diving

No Diving Competition for NASCH

 

 

 

Search

Recent Posts