Gala Reports - 2022 Season

by Dave Lee Gala Reports

 

Hitchin Lions Gala 2022

March 19th 2022

After a period of 25 months, the Ruislip Turtles Gala returned to the road to  defend the Hitchin Lions trophy. A spirited performance saw th Ruislip Turtles B Team finish 3rd and the Ruislip Turtles A Team finish 5th of the seven teams competing.

Jeannette Prentice and Johnny Walker were gold medal winners, Anthony Or and the Turtles B Relay Tean won sliver medals,  Karen Hoffmann, and Shaida Ghorbanian won bronze medals.

But special mention goes to our two debutants, William Davies (Silver) and   Gabby Burbidge (Bronze).

All our swimmers performed really well, often too well and we suffered many  repositionings for exceeding the 3 second time tolerance for 25 metres.

The evening was not without its problems, though. The time keeper in lane five was eccentric, inaccurate  and so  some of  the results remain suspect. Event 12 had to be void due to such issues.

The results over the page reflect the official results following audit and do not necessarily tally with the results announced on the night.

Hatfield Platypus  won the trophy, the most successful club over the last five years starting the season with a victory.

Well done team(s). It was good to be back. 

Final Team Scores

Hatfield Platypus B

82

 

Letchworth Pisces

69

 

Ruislip Turtles B

65

 

Hatfield Platypus A

54

 

St. Albans B

49

 

Ruislip Turtles A

46

 

St. Albans A

44

 

 

Ruislip Turtles A Team

 

 

 

Event

SWIMMER

Entered Time

Swum Time

Position

1

Don Lamb (Absent)

00:47

 

 

2

Anthony Or

00:31

00:27.0

4

3

Gary Lee

00:36

00:25.0

4

4

Stuart East

00:30

00:25.9

6

5

Johnie Walker

00:22

00:19.0

1

6

Josh Arends

00:20

00:21.0

4

7

Don Lamb

00:47

 

 

8

Gary Lee

00:36

00:27.0

7

9

Anthony Or

00:31

00:29.0

2

10

Stuart East

00:30

00:31.0

4

11

Johnie Walker

00:22

00:18.0

3

12

Josh Arends

00:20

 

 

13

Don Lamb

00:47

 

 

14

Gary Lee

00:36

00:25.5

7

15

Anthony Or, Stuart East, Josh Arends, Johnie Walker

01:43

01:48.6

4

 

 

 

 

 

 

Ruislip Turtles B Team

 

 

 

Event

SWIMMER

Entered Time

Swum Time

Position

1

Jeanette Prentice

00:50

00:47.5

1

2

Gabrielle Burbidge

00:50

00:46.0

4

3

William Davies

01:26

01:48.7

2

4

Shaida Ghorbanian

00:34

00:33.0

4

5

Tillie Hewlett-Hornal

00:30

 

 

6

Karen Hoffmann

00:48

00:47.0

3

7

Gabrielle Burbidge

00:50

00:42.3

4

8

Jeanette Prentice

00:50

00:45.0

5

9

Shaida Ghorbanian

00:34

00:33.0

3

10

William Davies

01:26

01:38.0

5

11

Karen Hoffmann

00:48

00:43.0

5

12

Tillie Hewlett-Hornal

00:30

 

 

13

Gabrielle Burbidge

00:50

00:39.0

3

14

William Davies

01:26

01:57.0

4

15

Jeanette Prentice, Karen Hoffmann, Shaida, Ghorbanian, Gabrielle Burbidge

02:42

02:42.0

2

 

 

 

 

 

Don Lamb and Tillie  Hewlett Hornal were unable to attend.

Event 12 was void after  starter and timekeeper confusion.

 

The 2022 Championships were successfully completed on Saturday 7th May.

William Davies topped the medal table winning 3 golds and one silver at the event.  Jeannette Prentice and Karen Hoffmann shared the medals in the Ladies competition and  Josh Arends edged the Mens competition.

In the mixed relay event, the Junior Team took the honours  and the Family Relay was won by the East Family followed by the Davies Family and the Burbidge Family.

The Diving was won by Anthony Or with Karen Hoffmann in second place.

We were treated to a great swimming exhibition in the Helpers race, won by Alexander Williams, with Emma Sautschak runner up.

Trophies will be presented after the AGM on the 25th June and a total of 44 medals will also be awarded .

Results:

Event

Gold

Silver

Bronze

Novice Award

Marco Gatmaytan

Anna Apolinario-Alleyne

Isaac Min Ng

Junior One Length

William Davies

Gabrielle Burbidge

Momoka Taniguchi-Warren

Junior Three Lengths

William Davies

Stuart East

Momoka Taniguchi-Warren

Ladies One Length

Karen Hoffmann

Jeannette Prentice

 

Ladies Three Lengths

Jeanette Prentice

Karen Hoffmann

 

Mens One Length

Josh Arends

Don Lamb

Ian Andrew Horne

Mens Three Lengths

Johnny Walker

Josh Arends

Don Lamb

Relay Champions

Juniors *

Mens B

Mens A

Family Relay Champions

East Family

Davies Family

Burbidge Family

Helper Champion

Alexander Walker

Emma Sautschak

 

Diving Champion

Anthony Or

Karen Hoffmann

Shaida Ghorbanian

Senior Improver

Stuart Hayes

 

 

 

Junior Improver

William Davies

 

 

Don Lamb Trophy

Laura Ferguson

 

 

Volunteer of the Year

Don Lamb

 

 

 

 

 

 

Junior Relay Team

William, Momoka,           Gabrielle & Stuart