Ruislip Turtles Club Championships Results for 2023 and 2022

by Dave Lee Gala Reports

 

Ruislip Turtles 2023 Championship Results

Congratulations to all who participated in the 2023 club championships.

 

 

Gold

Silver

Bronze

4th

5th

 

 

 

 

 

 

 

 

Novice Race

Emily E

Ernest D.

Ben H.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior 1 Length

Gabby B.

William D.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladies 1 Length

Karen H.

Shaida G.

Hazel P.

Jeannette P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens 1 Length

Mohamad A.

Josh A.

Ian Andrew H.

Gary L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior 3 Lengths

Gabby B.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladies 3 Lengths

Shaida G.

Jeannette P.

Karen H.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens 3 Lengths

Josh A

Anthony O.

Jamie W.

Gary L.

Ian Andrew H.

 

 

 

 

 

 

 

 

Relay

Ladies

Mens

Junior

Mens

 

 

 

Karen H.

Mohamad A.

William D.

Ian Andrew H.

 

 

 

Shaida G.

Anthony O.

Gabby B.

Gary L.

 

 

 

Hazel P.

 Jamie W. (2)

2 Guests

Josh A. (2)

 

 

 

Jeannette P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helpers Final

Amanda C.C.

Alex W.

Laura F.

 

 

 

3 Lengths

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Family Relay

Horen Family

Lee Family

Davies Family

Burbidge Family

 

 

3 Lengths

 

 

 

 

 

Anthony won the Senior Diving Championship, Johnny was second, Karen third and Mohamad fourth.  William won the Junior diving event and Hannah won the Helpers diving event.

Ruislip Turtles Championships Results 2022

The 2022 Championships were successfully completed on Saturday 7th May.

William Davies topped the medal table winning 3 golds and one silver at the event.  Jeannette Prentice and Karen Hoffmann shared the medals in the Ladies competition and  Josh Arends edged the Mens competition.

In the mixed relay event, the Junior Team took the honours  and the Family Relay was won by the East Family followed by the Davies Family and the Burbidge Family.

The Diving was won by Anthony Or with Karen Hoffmann in second place.

We were treated to a great swimming exhibition in the Helpers race, won by Alexander Williams, with Emma Sautschak runner up.

Trophies will be presented after the AGM on the 25th June and a total of 44 medals will also be awarded .

Results:

Event

Gold

Silver

Bronze

Novice Award

Marco Gatmaytan

Anna Apolinario-Alleyne

Isaac Min Ng

Junior One Length

William Davies

Gabrielle Burbidge

Momoka Taniguchi-Warren

Junior Three Lengths

William Davies

Stuart East

Momoka Taniguchi-Warren

Ladies One Length

Karen Hoffmann

Jeannette Prentice

 

Ladies Three Lengths

Jeanette Prentice

Karen Hoffmann

 

Mens One Length

Josh Arends

Don Lamb

Ian Andrew Horne

Mens Three Lengths

Johnny Walker

Josh Arends

Don Lamb

Relay Champions

Juniors *

Mens B

Mens A

Family Relay Champions

East Family

Davies Family

Burbidge Family

Helper Champion

Alexander Walker

Emma Sautschak

 

Diving Champion

Anthony Or

Karen Hoffmann

Shaida Ghorbanian

Senior Improver

Stuart Hayes

 

 

 

Junior Improver

William Davies

 

 

Don Lamb Trophy

Laura Ferguson

 

 

Volunteer of the Year

Don Lamb

 

 

 

 

 

 

Junior Relay Team

William, Momoka,           Gabrielle & Stuart